Google search

Наукова школа створена наказом НУОЗ України імені П. Л. Шупика «Про введення в дію рішень засідання вченої ради» (протокол № 9 від 12.11.2014).

Засновник та керівник:

МАНЬКОВСЬКИЙ БОРИС МИКИТОВИЧ – завідувач кафедри діабетології НУОЗ України імені П. Л. Шупика, член-кореспондент Національної академії медичних наук України, доктор медичних наук, професор, заслужений діяч науки і техніки України, входить до складу Президії Української асоціації ендокринологів, президент Української Діабетологічної Асоціації, експерт Державного експертного центру МОЗ України, головний позаштатний спеціаліст МОЗ України з ендокринології. У 2024 році Указом Президента України нагороджений орденом Ярослава Мудрого V ступеню (указ Президента України 16/2024). Підготував 3-х докторів та 14 кандидатів наук. Автор та співавтор 645-ти наукових праць, з них 215 у наукометричних виданнях, h-index за Scopus – 6, h-index за Google Scholar – 15, ResearchGate – 8. Кількість учнів – 25. Спеціальність 14.01.14 «Ендокринологія». 

Місія наукової школи: школа сприяє вивченню та створенню системи нових наукових знань з ендокринології, особлива увага приділяється розробці та досліджень нових ефективних методів діагностики та лікування цукрового діабету. 

Головні завдання наукової школи: створення системи нових наукових знань з ендокринології, що є особливо актуальним на даний час в контексті глобальної боротьби з хронічними захворюваннями, серед яких цукровий діабет посідає одне з найвагоміших чотирьох позицій. Вказана проблематика актуальна для медичної теорії і практики, і на цій основі стає ще ширшим розвиток наукового потенціалу не лише структур Інституту сімейної медицини, а й НУОЗ України імені П. Л. Шупика в цілому, що забезпечує наступність поколінь у науковому співтоваристві, стимулювання діяльності колективу наукової школи та подальший розвиток інтеграції науки та освіти. 

Напрямки діяльності школи: Основними напрямками наукової діяльності у 2024 році були наступні:
- Вивчення механізмів розвитку вік-асоційованих кардіоренометаболічних захворювань
- Дослідження особливостей генотипу та фенотипу, які можуть обумовлювати особливості перебігу захворювання, схильність до розвитку гострих та хронічних мікро- та макросудинних ускладнень у хворих на цукровий діабет 1 та 2 типів
- Оцінка поліморфізму генів у хворих на цукровий діабет з ознаками діабетичної нейропатії та ангіопатії
- Дослідження особливостей перебігу та розробка ефективних методів лікування кардіоваскулярних ускладнень цукрового діабету та переддіабету;
- Вивчення факторів ризику та механізмів розвитку когнітивних порушень у хворих на цукровий діабет 1 та 2 типів;
- Дослідження ролі оксидативного стресу, гіпоксії у формуванні ускладнень цукрового діабету;
- Продовження участі у міжнародному проспективному дослідженні стосовно вивчення розповсюдженості та факторів ризику депресивних розладів у хворих на цукровий діабет у рамках виконання міжнародного наукового проекту у рамках міжнародного наукового консорціуму «Діабет та депресія»;
- Вивчення клінічних проявів та підходів до лікування периферичної соматичної та кардіальної автономної діабетичної нейропатії.

За результатами проведених досліджень опубліковано 31 наукові праці (1 атлас, 1 монографія, 15 статей, 14 тез), з них – 18 (7 статей, 11 тез) – за кордоном, 8 статі – в журналах, що входять до наукометричної бази SCOPUS.
Є автором статей, які були надруковані в таких авторитетних наукових виданнях, як Cardiovascular Diabetology; Diabetes Therapy та інших.
Список публікацій додається.


Індекс Хірша – за базою SCOPUS – 19, за базою Google Scholar – 39. За цими показниками входжу в перші 10 найбільш цитованих вчених у галузі медицини в Україні згідно бази бібліотеки ім. Вернадського.
В теперішній час є науковим керівником та консультантом запланованих 1 докторської та 4 кандидатських дисертацій.
Був запрошений Європейською асоціацією з вивчення цукрового діабету в якості експерта Програми “Mentorship Academy” в числі провідних діабетологів Європи.
Був запрошений до Програмного Комітету та головування на сесії Конгресу Центральноєвропейських діабетоогічних асоціацій (Італія).
Приймав участь та робив наукові доповіді в режимі on-line на більш, ніж 40 наукових міжнародних вебінарах та симпозіумах з міжнародною участю з питань ендокринології, кардіології, неврології.
Виконував обов’язки експерта з ендокринології МОЗ України.
Є головою правління Української діабетологічної асоціації та головував на щорічному конгресі цієї асоціації, який відбувся в Одесі в поєднаному очно-заочному форматі.
Є членом спеціалізованої вченої ради з ендокринології.
Є головним редактором наукового журналу «Діабет, ожиріння, метаболічний синдром».
Продовжував виконувати обов’язки наукового редактора престижного журналу Journal of Diabetes and its Complications (видавництво Elsevier).

Член редколегій журналів:

  • «Journal of Diabetes Science and Technology» (США),
  • «International Journal of Biomedicine» (США),
  • «Ендокринологія»,
  • «Проблеми ендокринної патології»,
  • «Український біохімічний журнал»,
  • «Міжнародний ендокринологічний журнал» та інші.

Неодноразово протягом року залучався до експертизи наукових статей у провідних міжнародних журналах – Diabetes, Diabetes Care, Diabetic Medicine, Diabetes, Journal of Diabetes Science and Technology, NeuroImage Clinical, Primary Care Diabetes та вітчизняних наукових видань.