НАУКОВА ШКОЛА З УПРАВЛІННЯ ЗДОРОВ’ЯМ ЛЮДИНИ

Наукова школа створена на виконання наказу НМАПО імені П. Л. Шупика від 16.06.2016 № 2257 «Про введення в дію рішень вченої ради» (протокол № 7 від 15.06.2016).

Засновник наукової школи:

АПАНАСЕНКО ГЕННАДІЙ ЛЕОНІДОВИЧ – був професором кафедри фізичної та реабілітаційної медицини і спортивної медицини НУОЗ України імені П. Л. Шупика (до 19.02.2022 р.), доктор медичних наук, заслужений працівник освіти України. Підготував 3-х докторів наук та 28 кандидатів медичних наук. Автор та співавтор понад 420-ти наукових праць, h-index за Google Scholar - 27. Спеціальність 14.02.03 «Соціальна медицина».

Місія наукової школи: Україна – держава, де живе найбільш здорова та довгоживуча нація.

Головні завдання наукової школи: перехід від «Концепції постійного вдосконалення медичної допомоги населенню», що не виправдала себе, до «концепції відтворення, збереження і зміцнення здоров’я населення»; наукова розробка концепції «Індустрія здоров’я» (принципи та зміст діяльності, організаційна структура, етапи розбудови тощо).

Напрямки діяльності школи: методологія та методика управління здоров’ям, організація діяльності, первинна та вторинна профілактика хронічних неінфекційних захворювань, підготовка кадрів тощо.

Наукова школа створена на основі понад 100 фундаментальних монографіях, підручниках, статтях тощо, опублікованих у період 1983–2016 років, у тому числі у міжнародних та наукометричних виданнях. Перелік наукових праць на основі яких створена наукова школа.

Колектив наукової школи

Найбільш відомий представник школи:

професор Попова Л. О. – 98 публікацій, h-index за Google Scholar – 8.

Колектив школи складається з наступних представників:

Волгіна Л. М. – доцент кафедри НУОЗ Україна імені П. Л. Шупика, к.м.н. Куртян Т. В. – асистент кафедри НУОЗ Україна імені П. Л. Шупика, к.мед.н. Савельева-Кулик Н. О. – асистент кафедри клінічної фармакології та клінічної фармації НМУ імені О.О. Богомольця, к.мед.н. h-index за Google Scholar – 3. Морозов М. В. – доцент кафедри НУОЗ Україна імені П. Л. Шупика, к.мед.н. Олексенко І. М. – директор ДУ «Центр спортивної медицини м. Київ» (навчальна база кафедри), к.мед.н. Дехтярьов Ю. П. – директор ДУ «Український центр спортивної медицини» (навчальна база кафедри), к.мед.н. Попова Л. О. – співробітник приватної клініки, професор, д.мед.н., h-index за Google Scholar – 8.

Основні досягнення та діяльність школи

Основні досягнення наукової школи за період існування: розроблена Методологія та методика оцінки рівня здоров’я людини та Термодинамічна концепція здоров’я та профілактики; встановлено – феномен «безпечного» рівня здоров’я та закономірність зменшення частки населення України в «безпечній» зоні здоров’я за період 1997-2016 років; першопричина розвитку хронічних неінфекційних хвороб (зниження функції мітохондрій за межі, що встановлена еволюцією); розроблена концепція розбудови регіональної «індустрії здоров’я».

У 2018 році Засновником наукової школи досягнуто h-index за Google Scholar - 32.

Феномени, описані школою, підтверджені західними дослідниками через 20 років. Водночас стає очевидним, що у рамках наявної структури і організації охорони здоров’я в країні, розвиток наукової школи «Управління здоров’ям людини» неможливий: для неї немає ні «організаційної ніші», ні фінансування, ні посад аспірантів. Єдиний вихід з ситуації - приватно-державне партнерство. При цьому, майбутнє системи охорони здоров’я полягає в переважному переході від «концепції постійного вдосконалення медичної допомоги населенню», що не виправдала себе, до «концепції відтворення, збереження і зміцнення здоров’я населення».

За 25 років існування, наукової школи з управління здоров’ям людини, довела необхідність свого існування, незважаючи на пануючу лікувальну парадигму охорони здоров’я в країні.

Участь у науково-дослідній роботі

представники наукової школи НДР «Управління здоров’ям людини як основний напрямок первинної профілактики хронічних неінфекцфійних захворювань».

Участь у діяльності спеціалізованих вчених рад та експертна діяльність

керівник школи професор Апанасенко Г. Л. входить до складу Спеціалізованої вченої ради НУОЗ Україна імені П. Л. Шупика Д26.613.10 (спеціальності – 14.01.11 «Кардіологія (медичні науки)», 14.01.33 «Медична реабілітація, фізіотерапія та курортологія (медичні науки)» та 14.03.11 «Медична та біологічна інформатика і кібернетика (медичні та біологічні науки)».

Участь у підготовці нормативних документів

Оновлюється

Міжнародна діяльність

наукова школа підтримує міжнародну співпрацю: професор Апанасенко Г. Л. був президентом Міжнародної асоціації фахівців зі здоров’я, академіком Міжнародної академії природничих наук ім. Лейбніца (Німеччина), проводив постійну роботу з Університетом ім. Вінсента Пола (Польща) щодо впровадження своїх розробок.

Участь у наукових форумах, періодичних виданнях, трансфер знань

засновник школи професор Апанасенко Г. Л. входив до складу редакційної ради наступних міжнародних та російських журналів – «Валеология», «Спортивная медицина», «Физкультура в профилактике, лечении и реабилитации», «Донозология».