Першу і єдину кафедру дитячої хірургії удосконалення лікарів було створено на початку 1981 року для потреб охорони здоров’я СРСР, а також України, оскільки до цього часу удосконалення дитячих хірургів на теренах республіки не проводилось. Засновником та першим завідувачем кафедри був д. мед. н., проф. Д. Ю. Кривченя (1981-1992рр.), з 1992 року кафедру очолив його учень – д. мед. н., проф. О. А. Данилов (1992-2021рр.), з 2021 року кафедру очолює д. мед. н., проф. О.М.Горбатюк.

На кафедрі в різні роки працювали: доц., к.мед.н. М.І.Юрченко (1981–2007 рр.), який стояв у витоків розвитку хірургії шлунково-кишкового тракту у дітей, судинної патології, та ургентної дитячої хірургії; доц., к.мед.н. Ю.Ю. Алмашій (1992–1993 рр.), який зробив великий внесок у розвиток дитячої торакальної хірургії, хірургії діафрагми та вродженої і набутої патології кишечника; доц., к.мед.н. Ю.Є.Корнєв (1983–2006 рр.), який займався створенням і розвитком онкохірургії дитячого віку.

Д.Ю.Кривченя, О.А.Данилов, О.М.Горбатюк, М.І.Юрченко, Ю.Є.Корнєв, Ю.Ю.Алмашій

Перспективними напрямкими діяльності кафедри  є:

1. Розширення тематики циклів ТУ , що представляють інтерес для фахівців;
  2. Підвищення кваліфікації дитячих хірургів поліклінік, медичних  центрів;
  3. Проведення первинної спеціалізації з дитячої хірургії загальних хірургів та лікарів суміжних спеціальностей, які надають допомогу дітям з хірургічною патологією;
  4. Підвищення рівня підготовки слухачів, інтернів, клінічних ординаторів шляхом насиченості учбових занять сучасними матеріалами світового рівня, в тому числі – даними світових і Європейських гайдлайнів;
  5. Залучення до аспірантури з дитячої хірургії талановитої і зацікавленої молоді та удосконалення  формату їх підготовки;
  6. Збільшення кількості наукових публікацій з освітленням даних власних наукових і клінічних розробок;
  7. Впровадження в практичну дитячу хірургію новітніх діагностичних і лікувальних технологій.
  8. Проведення науково-практичної конференції з міжнародною участю «Міждисциплінарний підхід до лікування дітей з вродженою та набутою хірургічною патологією» - 12-13 травня 2022 року м. Київ.