Google search

Науково-педагогічними працівниками кафедри офтальмології Національного університету охорони здоров'я України імені П. Л. Шупика виконується ініціативно-пошукова НДР «Розробка нових методів діагностики, лікування та профілактики рефракційних, запальних, дистрофічних і травматичних захворювань органу зору та їх клініко-експериментальне обґрунтування» (№ Державної реєстрації 0120U105324, 2020 – 2025 рр.), в рамках якої заплановано виконання 18 дисертаційних робіт. На базі кафедри з 2002 року працює спеціалізована Вчена рада за спеціальністю «Офтальмологія» по захисту кандидатських і докторських дисертацій, а з 2015 року перереєстрований і випускається журнал «Архів офтальмології України».

Основними напрямками наукових досліджень кафедри є розробка нових методів хірургічного лікування катаракти з імплантацією штучного кришталика, діагностика та лікування вітреоретинальної патології, діагностика та лікування глаукоми, розробка нової техніки вимірювання оптичних аберацій, розробка моделі українського факоемульсифікатора, розробка та впровадження способів визначення біомеханічних властивостей фіброзної капсули ока при патологічних станах, діагностика та лікування патології органу зору у дітей, діагностика та лікування захворювань рогівки, малоінвазивна хірургія, діагностика та лікування судинних захворювань органу зору, лазерні методики лікування очних захворювань, онкоофтальмологія.

Результати НДР «Розробка нових методів діагностики, лікування та профілактики рефракційних, запальних, дистрофічних і травматичних захворювань органу зору та їх клініко-експериментальне обгрунтування» за 2022 рік  лягли в основу  80 наукових праць, серед яких 1 монографія, розділ в підручнику, 10 статей (з них 3 у виданнях, індексованих в SCOPUS).

Про науковий авторитет кафедри офтальмології говорить регулярна організація на її базі міжнародних конференцій.

2022 рік

Впродовж 2022 року працівниками кафедри офтальмології Національного університету охорони здоров'я України імені П. Л. Шупика спільно з ГО «Асоціація дитячих офтальмологів та оптометристів України» були організовані 3 наукові медичних форуми, які внесено до Реєстру з'їздів, конгресів, симпозіумів та науково-практичних конференцій, які проводитимуться у 2022 році, узгодженому в НАМН України та затвердженому МОЗ України: науково-практична конференція з міжнародною участю «Офтальмологічна весна без консервантів», науково-практична конференція з міжнародною участю «Своє дитинство треба бачити`2022» та науково-практична конференція з міжнародною участю «Рефракційний пленер`2022».

Крім того, кафедрою офтальмології проведено 7 короткотривалих фахових семінари: «Проникаючі поранення ока воєнного часу» (28.03-29.03.2022);  «Травми орбіти воєнного часу та очне протезування» (04.04-05.04.2022); «Сучасні технології реконструктивної хірургії бойової травми органу зору та її ускладнень» (11.04.2022); «Організація невідкладної офтальмологічної допомоги в умовах воєнного часу» (18.04.2022); «Перша допомога постраждалим з ураженням органу зору та придаткового апарату ока в умовах воєнного часу» (25.04.2022); «Cучаснi вимоги до етапiв проведення та можливостi реконструктивноi хiрургii при бойових ураженнях очного яблука та придаткового апарату ока» (18.05.2022); «Основи  реконструктивноi хiрургiї переднього та заднього вiдрiзкiв ока при бойових ураженнях очного яблука» (10.06.2022).

Дані заходи об’єднали тисячі офтальмологів, дитячих офтальмологів та оптометристів України й зарубіжних колег з Великої Британії, Польщі, Швейцарії, Латвії та Грузії. Мета конференцій – поширення новітніх знань та навичок з офтальмології і оптометрії. За матеріалами науково-практичних конференцій з міжнародною участю «Своє дитинство треба бачити`2022» та «Рефракційний пленер`2022» опубліковано збірники тез.

Науково-практична конференція з міжнародною участю «Офтальмологічна весна без консервантів» проходила 12 лютого 2022 року онлайн-режимі.

В рамках науково-практичної конференції «Офтальмологічна весна без консервантів» прочитано ряд актових лекцій: актову лекцію «Порядок проходження атестації – нарахування балів та необхідні документи, останні настанови» (завідувачем кафедри офтальмології, головою правління ГО «Асоціація дитячих офтальмологів та оптометристів України», професором Сергієм Риковим); «Лікування глаукоми – вдалий старт» (професором кафедри офтальмології Іриною Шаргородською); «Методики діагностики синдромів Лайела, Шегрена, Стівена -Джонса з ураженням ока» (професором кафедри офтальмології, головою «Асоціації фахівців з офтальмопластики та очного протезування», Оксаною Петренко), «Маршрут пацієнтів з вродженою катарактою» (доцентом кафедри офтальмології Юрієм Баріновим), «Клінічний випадок недіагностованого постковідного хоріоретиніту у пацієнтки з міопією високого ступеня» (доцентом кафедри офтальмології Юлією Панченко) та «Постковідні та поствакцинальні ускладнення. Периферичні дистрофії сітківки» (асистентом кафедри офтальмології Олегом Пархоменко).

У наукову програму конференції «Своє дитинство треба бачити`2022» (11.06.2022 року) було включено широкий спектр актуальних питань сучасної офтальмології: особливості воєнної травми у дітей, новітні рекомендації щодо ведення пацієнтів з вродженою та набутою очною патологією.

В рамках науково-практичної конференції «Рефракційний пленер`2022» працівники кафедри офтальмології Національного університету охорони здоров'я України імені П. Л. Шупика  професор Сергій Риков, професор Ірина Шаргородська, професор Оксана Петренко, професор Сергій Могілевський, доцент Юрій Барінов, доцент Дмитро Жмурик, доцент Юлія Панченко, доцент Наталія Лаврик, кандидат медичних наук Олег Пархоменко представили лекції, доповіді, огляд клінічних випадків з висвітленням актуальних напрямків офтальмології.

Актова лекція  «Штучний інтелект – нові горизонти в офтальмології» член-кореспондента НАМН України, д. мед. н. професора, завідувача кафедри офтальмології Національного університету охорони здоров'я України імені П. Л. Шупика, голови правління ГО «Асоціація дитячих офтальмологів та оптометристів України» Сергія Рикова викликала неабиякий інтерес в учасників конференції, адже розвиток штучного інтелекту вже сьогодні докорінно змінює ландшафт охорони здоров’я на користь лікарів і їхніх пацієнтів, дозволяє на новому рівні проводити діагностику і лікування найважчих захворювань, зокрема патології органу зору.

Професор кафедри офтальмології НУОЗ України імені П. Л. Шупика Ірина Шаргородська в лекції «Цифрова революція змінює обличчя офтальмологічної практики» наголосила, що використання штучного інтелекту і цифрових технологій у клінічній практиці вже найближчим часом дозволить оптимізувати діагностику та  лікування глаукоми, яка на  сьогодні  є надзвичайно актуальною медико-соціальною проблемою як у світі так і на Україні.

Практичним досвідом і знаннями поділилася професор кафедри офтальмології Національного університету охорони здоров'я України імені П. Л. Шупика  Оксана Петренко в доповіді «Особливості сучасної бойової травми органу зору, лікування та реабілітація», адже у зв’язку з військовими діями на території України велика кількість пацієнтів з мінно-вибуховою травмою звертається до офтальмологів сьогодні для надання першої лікарської допомоги, а в майбутньому ці пацієнти потребуватимуть реабілітації.

Корисною та актуальною була лекція «Сучасні методи профілактики реактивних ускладнень після хірургічного лікування діабетичної макулопатії у пацієнтів з цукровим діабетом», яку представили професор кафедри офтальмології НУОЗ України імені П. Л. Шупика Сергій Могілевський та доцент Юлія Панченко.

Науково-практична конференція з міжнародною участю «Рефракційний пленер `2022» стала ще одним доказом актуальності проблем аномалій рефракції, катаракти та глаукоми і, що найголовніше, усвідомлення українськими лікарями важливості ролі офтальмолога та оптометриста у лікуванні та профілактиці сліпоти від офтальмологічних захворювань.

В рамках науково-практичної конференції відбулася нарада опорної кафедри офтальмології та представників суміжних кафедр з питань вдосконалення програм підготовки спеціалістів офтальмологів, дитячих офтальмологів та оптометристів. Проведено засідання ЕПК НАМН та МОЗ України «Офтальмологія та тканинна терапія».

Цікавим є те, що «Рефракційний пленер `2022» поєднав офтальмологічну науку і практику з Українською культурою. Цього року емблемою конференції була  Косівська мальована кераміка, яка занесена до культурної нематеріальної спадщини ЮНЕСКО.

 

Не зважаючи на важкий час війни в Україні, наші офтальмологи гідно тримають свій фронт і продовжують підвищувати свій професійний рівень, переймаючи досвід вітчизняних та світових експертів-офтальмологів.

Впродовж науково-практичних конференцій були розглянуті та обговорені складні клінічні випадки й надані відповіді на численні запитання учасників.

Більшість делегатів та гостей науково-практичних конференцій, проведених кафедрою офтальмології відзначили високий професійний та організаційний рівень їх проведення. 

Працівники кафедри офтальмології Національного університету охорони здоров'я України імені П. Л. Шупика є постійними учасниками європейських і міжнародних конференцій, конгресів, з’їздів офтальмологів.

Завдяки ініціативі Міжнародної ради офтальмології з 9 по 12 вересня 2022 року проходив Віртуальний Всесвітній Офтальмологічний Конгрес (WOC2022 Virtual), де будь-який лікар з будь-якої частини світу мав можливість приєднатися на WOC2022 в особистому кабінеті та отримати доступ до навчання у експертів світового рівня. Українська делегація в складі завідувача кафедри офтальмології, чл.-кор. НАМН України, професора Сергія РИКОВА, професора Ірини ШАРГОРОДСЬКОЇ та аспіранта Ольги САС представила роботу «New application possibilities in the use of Oxygen Therapy for the Treatment Degenerations», яка була включена в наукову програму конгресу як електронна відео-доповідь.

Ще одна робота на тему «Methodology for the prevention of complications in bone orbit decompression: individual surgical cutting guides» була презентована завідувачем кафедри офтальмології, чл.-кор. НАМН України, професором Сергієм РИКОВИМ, професором Оксаною ПЕТРЕНКО та аспірантом Ольгою ПРУСАК  у форматі електронного постера.

Кафедрою офтальмології розпочато роботу над проектом, метою якого є підвищення ефективності діагностики, оперативного та консервативного лікування хворих з патологією органа зору. Вже зроблені перші кроки для реалізації поставленої мети.  Участь у WOC2022 Virtual дозволила представити технології, розроблені кафедрою світовій офтальмологічній спільноті, обмінятися досвідом з офтальмологами різних країн світу, визначити пріоритетні напрямки подальшої співпраці з закордонними партнерами в лікувальній роботі та в галузі післядипломної освіти.

З 16 по 20 вересня 2022 року в Мілані пройшов 40-й ювілейний Конгрес Європейського товариства катарактальних та рефракційних хірургів (THE EUROPEAN SOCIETY OF CATARACT AND REFRACTIVE SURGEONS, ESCRS ), який акредитований Європейською радою з акредитації безперервної медичної освіти (EACCME®). ESCRS, що нараховує майже 7500 членів з 130 країн світу, є важливою глобальною платформою в галузі офтальмології.

Працівники кафедри офтальмології Національного університету охорони здоров'я України імені П. Л. Шупика д.мед.н., професор кафедри офтальмології Оксана Петренко та к.мед.н., асистент кафедри офтальмології Ольга Денисюк взяли активну участь у заході, який є знаковою та найбільш масштабною подією, що об’єднує офтальмологів  різних країн світу.

15-17 вересня 2022 року в Ніці проходив 40-й з’їзд  Європейського товариства офтальмопластичних та реконструктивних хірургів (40th ESOPRS Annual meeting). Працівники кафедри офтальмології Національного університету охорони здоров'я України імені П. Л. Шупика д.мед.н., професор кафедри офтальмології Оксана Петренко та к.мед.н., асистент кафедри офтальмології Ольга Денисюк представили в своїх доповідях різні клінічні випадки травмованих очей Українських воїнів, проаналізували основні аспекти надання високотехнологічної офтальмологічної допомоги травмованим внаслідок військових дій на території України.