Кафедра педіатрії №1 заснована у 1918 році у складі створеного Київського інституту для удосконалення лікарів (нині НУОЗ України імені П.Л. Шупика) і спочатку була представлена 2 кафедрами: кафедрою охорони дитинства, яку очолив один із засновників інституту проф. Євген Львович Скловський, і кафедрою хвороб дітей старшого віку, який також був ініціатором створення інституту проф. Олександр Захарович Лазарєв.

Професор Є.Л.Скловський

У 1930 році обидві педіатричні кафедри були об’єднані у кафедру дитячих хвороб, яку до 1951 р. очолював Заслужений діяч науки УРСР

проф. О.З. Лазарєв.

Професор Лазарєв О.З.

З 1951 по 1972 рік кафедру очолював доцент Давид Лазарович Сігалов – один з корифеїв клінічної педіатрії України.

Доцент Сігалов Д.Л.

З 1972 по 1987 рік кафедрою керувала професор Маргарита Вартанівна Бондар – учениця і послідовниця Д.Л. Сігалова.

Професор Бондар М.В.

З 1987 по 2006 рік кафедрою керувала Заслужений діяч науки і техніки України професор Ольга Ларіонівна Ласиця.

Професор Ласиця О.Л.

З 2006 року кафедру очолює професор Охотнікова Олена Миколаївна.