26 квітня 2022 року було проведено одноденний фаховий семінар на тему «Інтенсивна терапія травматичного гіповолемічного шоку у дітей». Організатором семінару виступила кафедра дитячої анестезіології та інтенсивної терапії НУОЗ України імені П. Л. Шупика.

У семінарі взяли участь близько 20 слухачів. Тематика семінару охоплювала питання, пов’язані із крововтратою при травмі, політравмі та пораненнях.

Семінар складався з трьох частин. Протягом першої частини було визначено дефініції шоку та особливості шоку при великій крововтраті, зокрема особливості перебігу шоку у дітей. Друга частина була присвячена загальному алгоритму оцінки стану постраждалого з травмою та надання первинної медичної допомоги у госпітальних умовах на прикладі стандартизованої системи ATLS (Advanced Trauma Life Support), окреслено місце зупинки кровотечі та протишокових заходів у складі такого алгоритму. У третій, основній частині, були розглянуті сучасні концепції щодо діагностики та лікування травматичного гіповолемічного шоку у дітей, на підставі як класичних підходів, так і сучасних рекомендацій з позицій доказової медицини.

Протягом семінару слухачі задавали багато запитань, більшість з яких були спрямовані на відмінності тих чи інших підходів в лікуванні шоку у дітей і у дорослих. Жваву дискусію викликали питання застосування різних інфузійних середовищ, в тому числі препаратів крові, а також вазопресорів і симпатоміметиків.

Наприкінці семінару слухачі відмітили користь та інформативність отриманих знань і висловили побажання в подальшому відвідувати одноденні фахові семінари на базі НУОЗ України імені П. Л. Шупика.