У повсякденній практиці лікаря-анестезіолога важливим є своєчасне забезпечення надійного судинного доступу. Частіше за все це передбачає пункцію-катетеризацію центральної і/або периферичної вени. З метою удосконалення цієї важливої маніпуляції Європейське Товариство Анестезіологів сформувало робочу групу для розробки клінічних рекомендацій щодо періопераційного використання ультразвуку – PERSEUS (PERioperative uSE ультразвуку US (PERSEUS).

Ультразвук широко використовується у періопераційних умовах для багатьох цілей, серед яких періопераційна ехокардіографія, ультразвукове дослідження легенів, УЗД шлунку, УЗД для оцінки складних дихальних шляхів. Незважаючи на це проект PERSEUS зосереджений на використанні ультразвуку у двох напрямках, на які припадає більшість процедур, що виконуються в операційних: регіонарна анестезія та судинний доступ. В останньому випадку було рекомендовано допроцедурну ультразвукову оцінку судини, розпізнавання можливого місцевого захворювання, пункція в реальному часі під контролем УЗД, перевірка напрямку провідників і катетерів у судині до верхньої порожнистої вени для введених центральних катетерів або до нижньої порожнистої вени для стегнових або пахових катетерів, перевірка правильного положення наконечника катетера, виявлення можливих постпроцедурних ранніх та пізніх ускладнень тощо.

На кафедрі анестезіології та інтенсивної терапії було проведено низку практичних та семінарських занять, на яких інтернами детально розглянуто і відпрацьовано технічні навички пункції та катетеризації судин. Цій тематиці присвятили майстер-клас «Ультразвукова навігація при пункції і катетеризації судин», який провели професор Олег Лоскутов та аспірантка Дарина Ткаченко. Під час майстер-класу використовувалися  спеціальні фантоми для пункції-катетеризації центральних вен. Фантоми – одна із розробок співробітників кафедри анестезіології та інтенсивної терапії, яка зареєстрована як корисна модель.  Собівартість виготовлення фантомів  дешевша за закордонні аналоги, але функціональні можливості використання такого фантому – кращі.

По закінченні занять лікарі-інтерни поділилися своїми враженнями від отриманих знань і практичних навичок та висловили побажання продовжувати навчання у подібному форматі, про що зроблено кілька записів у книзі відгуків і пропозицій.

Актуальність матеріалу: 83.33% - 3 Голосів
Корисність матеріалу: 83.33% - 3 Голосів