Google search

 
 

Від 26.04.2022 року маємо Стандарти медичної допомоги «Профілактика передачі ВІЛ від матері до дитини», які затверджені наказом МОЗ України за № 692.

Це державна відповідь на стратегію ВООЗ/ЮНІСЕФ до 2030 року «Глобальна елімінація передачі ВІЛ від матері до дитини». За визначенням ВООЗ, елімінувати захворювання означає: зникнення випадків захворювання на великій території в результаті припинення передачі збудника інфекції.

Стандарти   розроблені на основі клінічної настанови «Профілактика передачі ВІЛ від матері до дитини», яка ґрунтується на принципах доказової медицини з урахуванням сучасних міжнародних рекомендацій та підходів щодо профілактики передачі ВІЛ від матері до дитини, відображених в клінічних настановах, а саме:

British HIV Association guidelines for the management of HIV in pregnancy and postpartum 2018 (2020 third interim update);

Consolidated guidelines on HIV prevention, testing, treatment, service delivery and monitoring: recommendations for a public health approach (WHO, July 2021);

Updated recommendations on HIV prevention, infant diagnosis, antiretroviral initiation and monitoring Updated recommendations on HIV prevention, infant diagnosis, antiretroviral initiation and monitoring (WHO, March 2021);

HIV molecular diagnostics toolkit to improve access to viral load testing and infant diagnosis (WHO, 2019);

Updated recommendations on first- and second-line antiretroviral regimens (WHO, 2019);

Consolidated guidelines on HIV testing services for a changing epidemic (WHO, 2012);

Canadian HIV Pregnancy Planning Guidelines, 2018.

Заходи з профілактики передачі ВІЛ від матері до дитини є невід’ємною частиною базової комплексної стратегії ВООЗ, що включає чотири основних напрямки: первинна профілактика інфікування ВІЛ серед жінок; профілактика небажаних вагітностей у ВІЛ-позитивних жінок; профілактика передачі ВІЛ від матері до дитини; догляд та підтримка ВІЛ-позитивних жінок та їх дітей, близького оточення.

Надавачами послуг, визначених цими стандартами є лікарі акушери- гінекологи, лікарі-неонатологи, лікарі загальної практики-сімейної медицини, лікарі-інфекціоністи, лікарі-педіатри, лікарі закладів охорони здоров’я та установ, які надають медичну допомогу ВІЛ-позитивним пацієнтам, акушерки та медичні сестри.

Маючи новий нормативний інструмент проблеми профілактики ВІЛ у новонароджених вітчизняної системи охорони здоров’я можуть вирішуватися більш успішно за рахунок стандартизації медичної допомоги.

У розробці Стандартів медичної допомоги «Профілактика передачі ВІЛ від матері до дитини» брала активну участь та курацію питань організації роботи лікарів  акушерів-гінекологів у цій сфері професор кафедри акушерства, гінекології та перинатології Надія Жилка.

Читайте також