24–30 жовтня за організації Міжнародного комітету червоного хреста (МКЧХ) відбулась навчальна поїздка до міст Лісабон та Коїмбра (Португальська Республіка), в якій взяла участь делегація спеціалістів членів робочої групи МОЗ України: В. Войченко – голова Асоціації судових медиків України (АСМУ), начальник Дніпропетровського обласного бюро судово-медичної експертизи, Т. Личман – в.о. начальника ДСУ «Головне бюро судово-медичної експертизи МОЗ України, професор В. Мішалов – завідувач кафедри судової медицини НУОЗ України імені П. Л. Шупика, а також представники Верховної Ради України, МОЗ України, офісу Генерального прокурора, Комісії з питань осіб, зниклих безвісти за особливих обставин і судово-медичний координатор МКЧХ в Україні Жаклін Родригез Гонсалез.

Мета поїздки полягала в ознайомленні з успішним досвідом реорганізації судово-медичної служби в Португальській Республіці та створенні Національного інституту судово-медичної експертизи. Набуття нових знань з питань удосконалення нормативно-правового регулювання та розвитку судово-медичної експертної служби, належного пошуку зниклих безвісти осіб і роботі з тілами померлих у зв’язку з конфліктом на сході України.

Програма навчання передбачала:

• в м. Коїмбрі: відвідування головного корпусу та центрального філіалу Національного інституту судово-медичної експертизи Португальської Республіки (основні технічні відділи та лабораторії), практикум із судово-медичними експертами; відвідування університету Коїмбри та медичного факультету; зустрічі з проректором і деканом медичного факультету;
  • в м. Лісабон: відбулось відвідування південного філіалу Національного інституту судово-медичної експертизи Португальської Республіки (основні технічні відділи та лабораторії); відвідування наукової лабораторії поліції та відділу ідентифікації; зустріч у Міністерстві юстиції; відвідування португальського суду; зустріч в офісі Генерального прокурора; зустріч із членами португальської групи з ідентифікації жертв катастроф; відвідування Червоного Хреста; відвідування центру координації цивільного захисту (ліквідація наслідків катастроф, тимчасові морги); зустріч із управлінням поліції, що відповідає за розслідування випадків зникнення безвісти та смерті; зустріч із президентом Судово-медичної ради.

Проведення таких заходів є чудовою можливістю для покращення контактів і комунікацій між експертними, державними та іншими зацікавленими сторонами для максимального використання ресурсів із вирішення проблеми реорганізації судово-медичної експертизи в Україні та ідентифікації зниклих безвісти осіб.