21-22 жовтня 2021 року відбувся 16 український форум вроджених вад серця, який був присвячений 30-річному ювілею з дня першої успішної операції на серці новонародженій дитині.

Президентом форуму традиційно є професор Ілля Ємець, директор Науково-практичного центру дитячої кардіології та кардіохірургії, а до організаційного комітету ввійшли – член-кореспондент НАМН України Надія Руденко, завідувач кафедри дитячої кардіології та кардіохірургії НУОЗ України імені П. Л. Шупика та професор Олександр Романюк, професор кафедри дитячої кардіології та кардіохірургії.

Форум пройшов в ONLINE форматі з одночасною трансляцією на YouTube каналі.

Протягом двох днів у слухачів була можливість дізнатися:

- який шлях становлення пройшла дитяча вітчизняна медицина по наданню допомоги пацієнтам з вродженими вадами серця;

- які результати діагностики та лікування дітей та дорослих пацієнтів з найпоширенішими вадами серця.

Сесії форуму включали:

- питання ранньої пренатальної діагностики;

- техніки хірургічної корекції на відкритому серці та ендоваскулярні втручання;

- виклики консервативного кардіологічного супроводу та радіологічні методи обстеження.

Під час заходу у слухачів була можливість долучитися до прослуховування англомовної сесії з синхронним перекладом і почути всесвітньовідомого кардіохірурга-професора Мартіна Еліота з Лондона, директора програми пренатальної та дитячої кардіології госпіталя Сіетла – професора Марка Льюїна, директора з інновацій в лікуванні вроджених вад серця дитячого госпіталя в Ліверпулі – доктора Рафаеля Гуереро, президента Європейської організації вроджених вад серця (ECHDO) – доктора Едварда Калюса з Мілану та інших. Доповіді іноземних колег поряд із практичною цінністю та високим науковим рівнем, вразили своєю філософською глибиною, зокрема в питаннях психологічної напруги кардіохірурга та етичного аспекту трансплантології.

Також під час форуму був представлений досвід роботи клініки для дорослих в дитячому кардіоцентрі, де були розглянуті виклики, з якими зіштовхуються лікарі, консультуючи дорослих пацієнтів з вродженими вадами серця.

Новинкою цьогорічного форуму стали Секція молодих вчених та Форум пацієнтів з вродженими вадами серця та їх батьків, організатором якого є Центр дитячої кардіології та кардіохірургії.

Форум пацієнтів покликаний об’єднати маленьких та великих пацієнтів, які на шляху до свого довголіття проходять через численні діагностичні та лікувальні процедури, а з ними й через відчуття відчаю, тривоги та страху. Наша мета - підтримати усіх, хто бореться за здоров'я свого серця або за життя своєї дитини. Протягом одного дня слухачі почули історії пацієнтів з різними вродженими вадами серця. Вони розказали, як долали труднощі, що їх підбадьорювало та додавало сил, щоб не зламатися та впевнено рухатися вперед до реалізації своїх мрій та бажань.