Google search

Сьогодні в Україні вже офіційно розпочато процес із впровадження служби професійних капеланів у сфері охорони здоров’я. Одним з головних шляхів досягнення цієї мети є належна підготовка капеланів, які, поряд з  богословськими знаннями, повинні також володіти мультидисциплінарним комплексом додаткових компетентностей – медичних, психологічних, правових, етичних, організаційних тощо.

Тому в період з 9 по 12 грудня 2019 року на базі Київської православної богословської академії було проведено цикл навчальних семінарів «Вступ до лікарняного капеланства». Куратором цього циклу став проректор з наукової роботи, професор, протоієрей Віталій Клос, а одним з викладачів та модераторів - завідувач кафедри контролю якості і стандартизації лікарських засобів НМАПО імені П. Л. Шупика, доцент Сергій Убогов, який в межах громадської діяльності активно займається цією проблематикою вже з 2015 року та є головою Громадської ради при Міністерстві охорони здоров’я України з питань співпраці з Всеукраїнською радою церков і релігійних організацій.

Контингент слухачів був представлений православними та протестантськими священнослужителями – лікарняними капеланами, які поки що на волонтерських засадах здійснюють душпастирське служіння в закладах охорони здоров’я у різних регіонах України. Цікаво зазначити, що одним зі слухачів був ієрей Сергій Кирилюк, який водночас є доцентом кафедри психіатрії і психотерапії факультету післядипломної освіти Львівського національного медичного університету імені Данила Галицького та виконує докторську дисертацію на тему: «Медичне капеланство, психосоматична та фармацевтична опіка: концепція розвитку» (науковий консультант – завідувач кафедри клінічної фармації, фармакотерапії та медичної стандартизації ЛНМУ, професор Андрій Зіменковський).

Програма семінару передбачала проведення вступного тестування для перевірки початкового рівня знань слухачів, знайомство учасників семінару, обговорення актуальності теми й проблем і перспектив впровадження капеланської служби в закладах охорони здоров’я, видачу навчальних матеріалів та викладення начальних тем.

Серед викладених тем слід зазначити такі: Біблійні та історичні аспекти становлення і розвитку капеланства у сфері охорони здоров’я. Законодавчі аспекти впровадження капеланства в системі охорони здоров’я України. Нормативні засади душпастирської діяльності капеланів у сфері охорони здоров’я. Загальні організаційні засади здійснення душпастирської опіки у системі охорони здоров’я. Організація душпастирської діяльності капеланів у закладі охорони здоров’я. Основні права, обов’язки та вимоги до капеланів у сфері охорони здоров’я. Міжконфесійні та етичні аспекти душпастирської діяльності капеланів у системі охорони здоров’я.

Наприкінці свого блоку семінарів доцент С. Убогов відповів на питання по темі та надав слухачам домашнє завдання – прочитати на вибір книгу професора Міжнародного богословського інституту душпастирства у сфері охорони здоров’я (м. Рим, Італія) Арнальдо Панграцці* та написати короткий відгук на неї.

  1. Панграцці А. Будь соняшником біля плакучих верб: діалоги із хворими. Львів: Друкарські куншти, 2013. 172 с.
  2. Панграцці А. Слідами доброго самарянина. Душпастирство у сфері охорони здоров’я. Львів: Друкарські куншти, 2015. 206 с.

Планується, що наступного року буде проведено ще два цикли навчальних семінарів, присвячених темі лікарняного капеланства. А в перспективі на базі НМАПО імені П. Л. Шупика може бути започаткована спеціальна програма з клінічної підготовки капеланів для потреб охорони здоров’я.

Читайте також