14 травня 2025 року вчена рада НУОЗ України імені П. Л. Шупика одноголосно підтримала пропозицію голови Первинної профспілкової організації НУОЗ України імені П. Л. Шупика професора Валерія Бугра про увічнення пам’яті відомого в Україні фахівця у галузі соціальної медицини, управління охороною здоров’я, професора, заслуженого лікаря України, завідувача кафедри управління охороною здоров’я (1986–2003), проректора з лікувальної роботи (1990–1992), професора кафедри управління охороною здоров’я (2003–2014), заступника голови спеціалізованої вченої ради Д 26.613.07 – соціальна медицина (2003 – 2014) Бориса Павловича Криштопи шляхом присвоєння його імені конференцзалу кафедри управління охороною здоров’я.
У своєму виступі на засіданні вченої ради Валерій Бугро ознайомив присутніх з детальною інформацією з біографії відомого вченого. Професор Б. П. Криштопа народився 5 квітня 1938 року в селі Будилка Лебединського району Сумської області. Після закінчення школи (1954) та Київського медичного інституту імені О. О. Богомольця (1961) до кінця 1972 року працював дільничним педіатром Сумської дитячої лікарні, заступником головного лікаря цієї ж лікарні, завідуючим Сумським міським (1965–1968) і Сумським обласним (1968–1972) відділами охорони здоров’я. Впродовж 1972–1974 років – інструктор відділу науки і навчальних закладів ЦК КПУ.
В 1974 році був призначений заступником міністра охорони здоров’я України, з посади якого в 1978 році відряджався до Демократичної Республіки Афганістан на посаду першого керівника групи радників МОЗ СРСР при Міністерстві громадської охорони здоров’я ДРА. Керував колективом цивільних радянських лікарів, які працювали на території Афганістану (отримав статус учасника бойових дій).
Повернувшись у грудні 1981 року із закордонного відрядження перейшов на науково-педагогічну роботу: працював у 1982–1986 роках проректором з міжнародних зв’язків Київського медичного інституту імені О. О. Богомольця, доцентом кафедри соціальної гігієни і організації охорони здоров’я.
З осені 1986 року розпочався життєвий шлях професора Б. П. Криштопи у нашому закладі, тоді це був Київський державний інститут удосконалення лікарів.
Очоливши у 1986 році кафедру професор Криштопа став ініціатором запровадження навчальних циклів з наукових основ управління. Дотепер пам’ятною залишається друга половина 90-х років, коли на кафедрі проходили навчання ректори медичних ВУЗів України, проректори з наукової роботи, директори НДІ, начальники обласних управлінь та їх перші заступники, керівники Товариства ЧХ України.
Особливої уваги заслуговує ставлення Б. П. Криштопи, як заступника голови спеціалізованої вченої ради, до дисертантів: велика повага, доброта, бажання допомогти, але при цьому і висока вимогливість.
А дисертантів було небагато-немало - 115. Серед них два Міністри охорони здоров’я, один перший заступник Міністра, заступник Міністра, два начальники обласних управлінь охорони здоров’я та п’ять нинішніх завідувачів кафедр.
Були у професора Криштопи і 19 дисертантів – його учнів, які під його керівництвом захистили 9 докторських і 12 кандидатських дисертацій.
Професор Криштопа Б.П. досконало знав і любив історію: історію України, історію медицини України, історію Києва, історію нашого закладу. За його ініціативи у 1998 році Київській медичній академії післядипломної освіти присвоєно ім’я П. Л. Шупика. Йому належала ідея створення першого літопису нашого закладу – «Київській медичній академії післядипломної освіти імені П. Л. Шупика 80 років», на базі якого побачили світ і наступні літописи.
У період підготовки до 90-річчя НМАПО імені П.Л. Шупика Б. П. Криштопа, як заступник голови Музейної ради, опікувався створенням музею академії з метою максимального відтворення в ньому багатогранного її історичного минулого, здобутків наукових шкіл і напрямків, а також окремих вчених.
Основними його науковими напрямками було удосконалення управління системою охорони здоров’я шляхом формування єдиної наукової школи управління і втілення наукових основ сучасного менеджменту, становлення охорони здоров’я та вищої медичної освіти в Україні.
Професор Криштопа Б. П. опублікував понад 100 наукових праць, в тому числі 6 монографій (4 в співавторстві), серед них «Высшее медицинское образование в Украинской ССР».
Внесок Б. П. Криштопи в розвиток організації системи охорони здоров’я України відзначено багатьма державними нагородами. Серед них: ордени «За заслуги ІІІ ступеня», «За заслуги ІІ ступеня», "Знак Пошани", сім медалей, дві іноземні, в тому числі медаль Рудольфа Вірхова Європейської академії природознавства.
Працював до останніх днів життя. Помер внаслідок хвороби у 76-річному віці 22 вересня 2014-го року. Похований на Байковому кладовищі.
!!! Слідкуйте за подіями та новинами в соціальних мережах нашого університету !!!