У Міністерстві охорони здоров’я України під головуванням міністра Віктора Ляшка відбулася робоча зустріч з провідними українськими кардіохірургами. Учасники обговорили актуальний стан надання кардіохірургічної допомоги, виклики галузі, потребу в належному забезпеченні витратними матеріалами та подальші кроки для вдосконалення політик у цій сфері.
“Серцево-судинні захворювання є основною причиною смертності та одним з провідних чинників інвалідності як в Україні, так і в усьому світі. Повномасштабна війна лише загострила цю проблему — як серед військових, так і серед цивільних. Для прикладу, лише у 2024 році в Україні було зафіксовано майже 46 тисяч випадків інфарктів міокарда. Це серйозний виклик для держави, і ми системно працюємо над тим, щоб зробити якісну спеціалізовану допомогу доступною для всіх, хто її потребує. Однією зі стратегічних цілей, закладених у прийнятій урядом Стратегії демографічного розвитку України до 2040 року, є зниження рівня передчасної смертності. І тут важливо підвищити ефективність усієї системи — від популяризації здорового способу життя до формування збалансованої тарифної політики і запровадження ефективних централізованих закупівель. Усе це має відбуватися із широким залученням професійного експертного середовища. Ми маємо об’єднати зусилля, щоб українці жили довше, а якість їхнього життя після перенесених серцево-судинних захворювань не страждала” зазначив міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко.
Під час зустрічі представники Національної служби здоров’я України презентували плани щодо зміни підходів до оплати кардіохірургічних послуг. Зокрема, йдеться про диференціацію тарифів залежно від складності клінічних випадків — це має забезпечити ефективніше використання ресурсів і вищу якість медичної допомоги. Нагадаємо, кардіохірургічні операції, зокрема коронарне та аортокоронарне шунтування, втручання на серцевих клапанах, проводяться безоплатно в медичних закладах, які мають договір з НСЗУ.
Однією з пріоритетних послуг, що закуповується НСЗУ з 2020 року, є лікування інфаркту. За цей період мережа лікарень, які надають допомогу при інфаркті, зросла майже в півтора раза: з 64 закладів у 2020 році до 90 у 2025-му. Це заклади, що мають усе необхідне — кваліфікованих лікарів і сучасне обладнання. У 2024 році НСЗУ також провела плановий моніторинг у 11 лікарнях, які надають допомогу при гострому інфаркті міокарда.
При цьому розхідні матеріали, зокрема стенти, не покриваються Програмою медичних гарантій — їх постачання забезпечується через централізовані закупівлі, які на замовлення МОЗ здійснює ДП «Медичні закупівлі України». Саме тому окрему увагу під час наради приділили вдосконаленню підходів до централізованих закупівель витратних матеріалів, необхідних для кардіохірургічних втручань. МОЗ та МЗУ спільно опрацьовують механізми, що дозволять ефективніше забезпечувати пацієнтів якісними виробами медичного призначення.
“Технічні вимоги до закупівель мають формуватись у тісній співпраці з фаховими асоціаціями та із залученням лікарів, які найкраще розуміють, які саме витратні матеріали потрібні для забезпечення якісного лікування пацієнтів. При цьому практика, коли люди змушені купувати витратні матеріали самостійно — за власні кошти, у невідомих постачальників і часто без гарантії якості, оскільки ці медвироби не обліковуються у медзакладі, має бути припинена. Це питання безпеки пацієнта. Ми чуємо сигнали від пацієнтів, відкриті до діалогу з лікарями щодо тарифів, закупівель, обладнання, аби спільно знаходити найефективніші рішення для забезпечення українських пацієнтів якісною меддопомогою” наголосив міністр Віктор Ляшко.
Обговорення буде продовжено у форматі фахових робочих груп для напрацювання спільних рішень щодо вдосконалення політик у кардіохірургії.
За матеріалами сайту МОЗ України
!!! Слідкуйте за подіями та новинами в соціальних мережах нашого університету !!!