28 лютого 2024 року виповнюється 80 років завідувачу кафедри ендокринології НУОЗ України імені  П.Л.Шупика, директору ДУ “Інститут ендокринології та обміну речовин НАМН України імені В.П.Комісаренко”, віцепрезиденту НАМН України, президенту асоціації клінічних ендокринологів України, академіку Троньку Миколі Дмитровичу!

Народився Микола Дмитрович  28 лютого 1944 року у  населеному пункті станція Лазо Приморського краю. Здобув вищу освіту у Київському медичному інституті імені О.О. Богомольця, який закінчив у 1967 році за спеціальністю «лікувальна справа».  За часи роботи здобув вчені звання та наукові ступені: доктор медичних наук (1984 р.), професор (1989 р.), академік НАМН України (2010 р.), член-кореспондент НАН України (1992 р.). Нагороджений  державними нагородами України: медаллю «За трудовую доблесть» (1986 р.), орденом «За заслуги» ІІІ ступеня (2004 р.), орденом «За заслуги» ІІ ступеня (2015 р.), орденом «За заслуги» I ступеня (2019 р.), лауреат премії імені О.О. Богомольця НАН України (1989 р.), Заслужений діяч науки і техніки України (1994 р.), Почесною Грамотою Кабінету Міністрів України (2004 р.), Почесною Грамотою Верховної Ради України (2008 р.), лауреат Державної премії України в галузі науки і техніки (2007 р.), лауреат премії імені В.П. Комісаренка НАН України (2008 р.), лауреат Нагасакської Меморіальної премії миру імені Такаші Нагаї (2012 р.).

Має загальний трудовий стаж 59 років, постійно здійснює педагогічну роботу. Він є завідувачем кафедри ендокринології Національного університету охорони здоров’я України імені П.Л. Шупика (з 1996 р.). Професор М. Тронько є автором понад 530 наукових праць, зокрема 38 монографій, підручників, довідників, 36 патентів і авторських свідоцтв. Ним створена школа ендокринологів. Як науковець він підготував 16 докторів і 15 кандидатів наук. На теперішній час під його керівництвом виконується п’ять докторських та кандидатських дисертацій.

Микола Дмитрович – відомий вчений в галузі ендокринології, педагог, організатор наукової діяльності, який зробив значний внесок у вивчення фундаментальних і прикладних проблем ендокринології. Його наукові дослідження охоплюють різні аспекти фізіології, біохімії, патофізіології ендокринної системи. Професор М. Тронько обґрунтував основні аспекти молекулярних механізмів дії стероїдних гормонів, ним вивчено функціональні та морфологічні характеристики культивованих «in vitro» клітин ендокринних органів, проаналізовано значення апоптозу в патологічно зміненій тканині кори надниркових залоз. Протягом багатьох років провідним напрямом його наукової діяльності є проблема цукрового діабету. Під керівництвом професора М. Тронька вперше створені бази даних державного реєстру хворих на цукровий діабет, які визнані Європейським товариством дослідників цукрового діабету (EASD) як інструменти вивчення епідеміології цього захворювання. Під керівництвом професора М. Тронька було проведено клінічне випробування та впроваджено в практику вітчизняних інсулінів, ізодибуту, L-тироксину. Після аварії на ЧАЕС він очолює і є безпосереднім виконавцем головних національних та міжнародних наукових програм з досліджень різних форм патології щитовидної залози, брав участь у створенні клініко-морфологічного реєстру раку щитовидної залози в осіб, що були дітьми та підлітками на час Чорнобильської катастрофи. Професор М. Тронько є членом керівного та наукового комітетів міжнародних проєктів щодо створення банку тканин пухлин щитовидної залози та банку нуклеїнових кислот, які визначають найбільш актуальні шляхи досліджень післячорнобильських тиреоїдних пухлин. Професор М. Тронько ініціював створення міжнародної програми за участі ВООЗ та ЮНІСЕФ щодо вивчення йодної забезпеченості населення України, а також вніс суттєвий доробок у наданні медичної допомоги воїнам, які брали участь у військових діях у східному регіоні України.

Професора М. Тронька обрано Президентом Асоціації ендокринологів України, Президентом Української Асоціації клінічних ендокринологів, Президентом Української діабетичної федерації, віцепрезидентом НАМН України, членом секції медицини Комітету з Держаних премій України в галузі науки і техніки, членом Вченої ради МОЗ України, співголовою консультативно-експертної групи «Лікарські засоби. Ендокринологія та обмін речовин» ДП «Державний експертний центр» МОЗ України, членом Експертної групи проєкту «Моніторинг щитовидної залози після ядерних аварій (TM-NUC)» (Японія), членом Європейської та Американської Асоціації з вивчення цукрового діабету, Європейської тиреоїдної асоціації, членом Міжнародного комітету по ліквідації йододефіцитних захворювань при ООН, головою спеціалізованої наукової ради по захисту дисертацій зі спеціальності «Ендокринологія», науковим керівником науково-освітнього проєкту «Школа ендокринолога», головним редактором журналу «Ендокринологія», членом редколегії ряду провідних вітчизняних і закордонних наукових видань.

Шановний Микола Дмитровичу!

Протягом тривалого та складного часу Ви вміло спрямовуєте колектив кафедри на виконання благородних завдань навчання та опанування науки лікаря; заслужили повагу, пошану, любов серед колег по роботі за відданість благородній справі охорони здоров’я, за чуйне ставлення до своїх співробітників.

Колектив працівників кафедри ендокринології щиро Вас вітає з 80-річчям від дня народження. Бажаємо Вам міцного здоров’я, духовних і фізичних сил, невичерпної життєвої наснаги, тепла і затишку у Вашій оселі. Нехай роки залишають світлі спогади, а майбутнє дарує ще багато щасливих років, сповнених творчої енергії, радості, добра, надії.

Щастя Вам і перемоги нашій Україні!

З усього серця: Ваші колеги.