Search

В Україні розвиток паліативної та хоспісної допомоги ініціювали спочатку пацієнти, а потім – науковці та менеджери сфери охорони здоров’я та соціального захисту, пізніше – лікарі.

Дивно, чому так, адже переважно в хоспісах працюють медичні сестри.

Натомість в США саме вони розпочали каммепанію «Заклик до дії: медсестри очолюють і трансформують паліативну допомогу». Основна мета кампанії полягає в тому, що усі медсестри повинні дізнатися про догляд за важкохворими та іншими вразливими групами населення та пов'язані з цим необхідні пріоритети.

В результаті було підготовлено рекомендації, однією з яких є «почати використовувати програми навчання медсестр», запропоновані End of Life Nursing Education Consortium (ELNEC). До загального циклу входять такі підрозділи, як основи паліативного догляду, паліативна та хоспісна допомога (ПХД) у геріатрії, ПХД у педіатрії, ПХД при гострих станах та  інші.

Освітні проблеми, пов'язані з медсестринством у ПХД в Україні та США, полягають у відсутності належної системи освіти, недостатній клінічній практиці для медсестр у сфері ПХД та відсутності професійного наставництва. ПХД, як окрема практика у більшості навчальних закладів не розглядається  в межах навчальних програм сестринського навчання та професійного розвитку.

Згідно досліджень, в тому числі, і БО «Асоціація паліативної та хоспісної допомоги», для медсестер, що працюють у відділеннях інтенсивної допомоги, не створено умов для обговорення паліативної допомоги з пацієнтами або сім'ями. Лише близько половини медсестер почувають себе вільно, спілкуючись з вмираючими чи членами їхніх родин. Результати опитувань медичних сестер, здійснені у межах дослідження, свідчать: необхідно поглиблювати подальші знання медсестер про техніки спілкування і навчати їх долати етичні виклики та вміти запобігати або зменшувати фізичні страждання.

Як вважають американські медсестри (і українським варто дослухатися до їхніх рекомендацій), окрім суто медсестр, спеціальним навчанням мають бути охоплені парапрофесіонали, які вивчають медичну допомогу (наприклад, фельдшери та помічники медсестр (санітарки) та помічники по догляду вдома). Необхідне навчання медсестр у сфері ПХД на дипломному, бакалаврському та магістерському рівнях.

Громадські організації в Україні (зокрема, і БО «Асоціація паліативної та хоспісної допомоги») долучаються до просвітницьких заходів для молодшого медичного персоналу й підвищення їх потенціалу у сфері допомоги тяжкохворим людям. 

Олександр Вольф, провідний фахівець відділу з міжнародного співробітництва, асистент кафедри паліативної та хоспісної медицини НМАПО імені П.Л. Шупика, голова БО «Асоціація паліативної та хоспісної допомоги»